Motieven om niet te lenen

Voltijd, naar Opleidingssector (in %)
N = 5154
tabel
 
vraag
 
Vraag / StellingAntwoordOpleidingssector20202019201820172016
Ouders dragen bijSpeelt geen rolOnderwijs26%28%22%26%26%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving18%16%19%16%15%
Natuur15%19%15%17%20%
Techniek18%22%21%21%21%
Gezondheidszorg21%19%18%22%18%
Economie19%19%22%20%20%
Recht19%20%21%16%19%
Gedrag en Maatschappij22%23%27%23%22%
Taal en Cultuur17%19%24%23%16%
Sectoroverstijgend11%11%13%5%15%
2Onderwijs4%6%3%4%6%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving5%6%3%5%3%
Natuur4%6%5%3%3%
Techniek6%3%4%5%3%
Gezondheidszorg3%6%6%5%6%
Economie5%5%4%6%7%
Recht7%4%7%7%3%
Gedrag en Maatschappij5%4%6%4%6%
Taal en Cultuur7%6%5%4%9%
Sectoroverstijgend4%8%1%2%1%
3Onderwijs9%7%9%13%8%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving8%10%9%10%10%
Natuur6%7%8%6%6%
Techniek10%8%10%8%9%
Gezondheidszorg9%8%7%9%10%
Economie10%10%8%12%11%
Recht11%7%11%5%5%
Gedrag en Maatschappij8%10%8%9%9%
Taal en Cultuur9%10%10%10%10%
Sectoroverstijgend8%4%2%8%12%
4Onderwijs15%15%17%17%23%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving22%16%18%17%20%
Natuur22%19%20%21%23%
Techniek20%19%19%20%21%
Gezondheidszorg18%21%19%21%18%
Economie20%19%23%23%18%
Recht16%22%20%17%22%
Gedrag en Maatschappij20%17%15%19%22%
Taal en Cultuur16%11%10%15%21%
Sectoroverstijgend19%14%14%15%16%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs45%43%48%40%37%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving47%52%50%52%52%
Natuur53%49%52%53%49%
Techniek47%48%45%46%46%
Gezondheidszorg49%46%50%44%49%
Economie45%47%43%39%44%
Recht47%47%41%55%52%
Gedrag en Maatschappij45%47%44%44%41%
Taal en Cultuur52%55%51%48%44%
Sectoroverstijgend58%63%70%69%57%
Verricht betaald werkSpeelt geen rolOnderwijs33%27%33%29%29%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving33%32%38%38%34%
Natuur41%40%43%40%36%
Techniek39%37%39%39%35%
Gezondheidszorg30%28%27%32%29%
Economie26%27%29%29%27%
Recht31%26%32%35%25%
Gedrag en Maatschappij30%24%30%28%24%
Taal en Cultuur39%36%35%38%30%
Sectoroverstijgend51%40%45%58%41%
2Onderwijs7%11%12%16%10%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving11%15%6%9%14%
Natuur14%12%11%14%14%
Techniek14%10%12%12%13%
Gezondheidszorg13%11%13%11%13%
Economie14%12%11%12%9%
Recht12%10%10%11%17%
Gedrag en Maatschappij12%11%9%11%9%
Taal en Cultuur10%7%13%10%10%
Sectoroverstijgend14%14%22%8%11%
3Onderwijs13%10%9%11%11%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving11%16%9%13%14%
Natuur10%12%11%10%15%
Techniek14%12%12%13%13%
Gezondheidszorg10%11%13%13%13%
Economie12%13%13%13%13%
Recht11%19%11%14%5%
Gedrag en Maatschappij11%12%12%14%12%
Taal en Cultuur11%11%9%12%15%
Sectoroverstijgend12%7%12%9%8%
4Onderwijs20%18%21%19%18%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving24%17%28%20%19%
Natuur18%18%18%19%16%
Techniek17%21%17%17%19%
Gezondheidszorg20%23%20%20%20%
Economie19%21%21%20%23%
Recht22%16%26%21%25%
Gedrag en Maatschappij20%24%22%21%27%
Taal en Cultuur18%20%19%20%19%
Sectoroverstijgend9%19%10%10%18%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs28%34%26%25%32%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving21%20%19%21%18%
Natuur18%18%17%16%21%
Techniek18%20%21%18%20%
Gezondheidszorg27%27%27%24%26%
Economie30%27%25%26%28%
Recht23%30%21%20%27%
Gedrag en Maatschappij27%28%28%26%28%
Taal en Cultuur22%26%24%20%26%
Sectoroverstijgend15%20%11%15%21%
Ontraden door oudersSpeelt geen rolOnderwijs14%22%21%21%21%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving19%17%19%20%21%
Natuur24%23%25%19%21%
Techniek21%22%23%21%23%
Gezondheidszorg18%17%21%18%18%
Economie21%18%19%20%21%
Recht22%17%23%19%10%
Gedrag en Maatschappij20%17%20%21%17%
Taal en Cultuur24%21%23%25%14%
Sectoroverstijgend25%23%19%28%21%
2Onderwijs6%9%7%8%6%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving9%8%8%9%15%
Natuur10%6%9%11%13%
Techniek9%8%7%8%8%
Gezondheidszorg9%8%9%8%13%
Economie8%8%9%7%8%
Recht7%3%6%11%9%
Gedrag en Maatschappij11%9%8%8%9%
Taal en Cultuur7%9%10%8%11%
Sectoroverstijgend8%9%10%9%8%
3Onderwijs14%10%13%15%18%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving12%8%16%17%10%
Natuur15%15%13%17%16%
Techniek13%13%14%15%15%
Gezondheidszorg12%14%10%15%14%
Economie11%13%12%16%14%
Recht12%13%13%12%9%
Gedrag en Maatschappij13%15%13%12%16%
Taal en Cultuur14%13%14%19%14%
Sectoroverstijgend14%14%7%11%21%
4Onderwijs22%22%25%25%23%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving27%27%29%24%29%
Natuur25%29%25%28%28%
Techniek28%25%27%23%26%
Gezondheidszorg27%31%28%26%27%
Economie25%25%25%25%28%
Recht24%31%27%29%39%
Gedrag en Maatschappij26%27%28%27%28%
Taal en Cultuur25%20%24%22%31%
Sectoroverstijgend26%19%25%19%24%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs44%38%35%31%32%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving34%41%28%30%25%
Natuur27%27%27%26%22%
Techniek29%31%30%33%28%
Gezondheidszorg33%30%31%34%27%
Economie36%36%34%33%29%
Recht34%36%30%29%33%
Gedrag en Maatschappij30%32%31%32%29%
Taal en Cultuur29%37%29%26%31%
Sectoroverstijgend27%34%40%34%27%
Onzeker over toekomstig inkomenSpeelt geen rolOnderwijs47%53%44%47%39%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving45%53%51%45%49%
Natuur55%55%56%55%48%
Techniek54%58%63%58%59%
Gezondheidszorg50%51%53%49%46%
Economie53%53%55%53%51%
Recht50%52%55%58%46%
Gedrag en Maatschappij48%39%41%44%35%
Taal en Cultuur31%32%34%29%31%
Sectoroverstijgend45%45%47%55%38%
2Onderwijs16%12%20%22%18%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving18%15%16%20%20%
Natuur22%21%18%19%26%
Techniek20%17%14%18%19%
Gezondheidszorg19%23%19%23%23%
Economie17%18%19%16%19%
Recht19%19%16%17%22%
Gedrag en Maatschappij16%19%20%19%23%
Taal en Cultuur16%17%15%12%15%
Sectoroverstijgend23%18%25%17%35%
3Onderwijs20%17%19%12%17%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving15%11%18%14%17%
Natuur11%12%15%14%15%
Techniek13%13%12%11%12%
Gezondheidszorg14%12%16%16%14%
Economie13%15%13%15%15%
Recht15%13%12%16%19%
Gedrag en Maatschappij14%17%16%18%17%
Taal en Cultuur14%15%19%23%19%
Sectoroverstijgend11%15%7%15%6%
4Onderwijs10%9%10%12%16%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving14%11%9%14%7%
Natuur8%8%8%8%7%
Techniek7%6%6%8%7%
Gezondheidszorg11%7%8%7%12%
Economie11%8%8%11%8%
Recht7%10%9%7%5%
Gedrag en Maatschappij14%15%14%12%15%
Taal en Cultuur18%17%17%20%22%
Sectoroverstijgend12%15%14%5%13%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs6%9%7%7%10%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving8%9%6%7%8%
Natuur5%4%4%4%4%
Techniek5%6%5%5%4%
Gezondheidszorg5%7%5%4%5%
Economie6%7%5%5%7%
Recht9%5%7%2%7%
Gedrag en Maatschappij7%9%10%7%10%
Taal en Cultuur21%19%15%17%13%
Sectoroverstijgend9%6%7%9%8%
Leenvoorwaarden DUO niet bekendSpeelt geen rolOnderwijs46%52%44%46%35%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving45%47%48%41%40%
Natuur53%52%51%53%39%
Techniek49%50%53%50%41%
Gezondheidszorg47%48%48%45%39%
Economie47%50%52%46%43%
Recht50%50%48%60%40%
Gedrag en Maatschappij48%45%47%46%34%
Taal en Cultuur48%45%46%48%37%
Sectoroverstijgend43%61%60%62%36%
2Onderwijs14%14%22%17%16%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving20%19%21%18%20%
Natuur23%23%21%21%22%
Techniek18%20%17%19%18%
Gezondheidszorg18%20%18%21%20%
Economie18%17%20%20%19%
Recht19%17%19%16%18%
Gedrag en Maatschappij17%19%18%21%24%
Taal en Cultuur16%19%18%17%20%
Sectoroverstijgend27%22%10%15%33%
3Onderwijs21%14%17%17%21%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving15%17%17%23%19%
Natuur10%15%17%16%23%
Techniek21%16%17%17%21%
Gezondheidszorg19%17%17%19%21%
Economie19%18%15%18%18%
Recht14%18%15%17%28%
Gedrag en Maatschappij17%19%19%16%18%
Taal en Cultuur18%19%20%20%22%
Sectoroverstijgend17%6%11%8%11%
4Onderwijs11%15%13%16%18%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving15%9%12%13%12%
Natuur10%8%8%8%13%
Techniek10%11%10%10%14%
Gezondheidszorg13%10%12%10%15%
Economie12%10%8%11%13%
Recht12%9%13%6%10%
Gedrag en Maatschappij14%12%12%11%17%
Taal en Cultuur9%10%10%13%15%
Sectoroverstijgend7%9%14%9%14%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs7%5%4%3%10%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving5%8%3%5%9%
Natuur4%3%3%3%3%
Techniek3%4%4%5%5%
Gezondheidszorg4%4%5%5%5%
Economie4%6%5%5%6%
Recht5%6%5%2%4%
Gedrag en Maatschappij5%5%4%5%7%
Taal en Cultuur8%7%6%3%6%
Sectoroverstijgend7%2%5%5%6%
Principiële bezwaren tegen lenenSpeelt geen rolOnderwijs22%24%24%23%19%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving22%24%21%18%22%
Natuur25%22%22%20%18%
Techniek23%21%21%20%18%
Gezondheidszorg25%21%22%21%18%
Economie22%20%23%20%15%
Recht24%23%19%21%13%
Gedrag en Maatschappij24%20%24%20%13%
Taal en Cultuur22%24%20%19%13%
Sectoroverstijgend26%28%25%28%18%
2Onderwijs13%13%15%9%11%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving12%16%16%10%16%
Natuur14%15%13%16%16%
Techniek13%12%10%11%11%
Gezondheidszorg16%15%13%14%14%
Economie14%11%11%12%13%
Recht10%7%9%21%15%
Gedrag en Maatschappij13%14%10%13%14%
Taal en Cultuur15%11%11%11%13%
Sectoroverstijgend23%16%16%9%12%
3Onderwijs17%16%17%19%13%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving18%16%19%24%12%
Natuur21%18%18%18%20%
Techniek19%17%17%14%17%
Gezondheidszorg17%20%19%18%19%
Economie17%19%16%16%16%
Recht21%18%15%13%13%
Gedrag en Maatschappij19%17%20%22%18%
Taal en Cultuur17%17%19%18%16%
Sectoroverstijgend22%10%19%15%26%
4Onderwijs25%18%22%27%26%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving23%24%27%22%28%
Natuur22%26%25%28%26%
Techniek24%24%24%28%27%
Gezondheidszorg22%22%26%26%25%
Economie22%23%24%26%27%
Recht22%31%31%25%31%
Gedrag en Maatschappij24%26%24%25%31%
Taal en Cultuur19%23%22%30%26%
Sectoroverstijgend17%25%29%22%26%
Speelt een belangrijke rolOnderwijs24%29%22%21%31%
Landbouw en Natuurlijke Omgeving25%21%18%26%22%
Natuur18%18%22%18%20%
Techniek21%27%28%27%26%
Gezondheidszorg19%22%20%22%24%
Economie25%26%25%25%29%
Recht22%22%26%20%28%
Gedrag en Maatschappij20%23%22%20%25%
Taal en Cultuur26%25%27%22%32%
Sectoroverstijgend13%21%12%27%18%
N51544782463253384657
Eerder in de vragenlijst heb je aangegeven geen gebruik te maken van een lening bij DUO. Kun je aangeven in hoeverre onderstaande redenen daarbij een rol gespeeld hebben?
  • Mijn ouders dragen voldoende bij
  • Ik werk om niet te hoeven lenen
  • Mijn ouders raden het me af om te lenen
  • Ik heb principiële bezwaren tegen lenen
  • Ik heb onvoldoende kennis over de leenvoorwaarden van DUO
  • Ik weet niet of ik later genoeg zal verdienen om het terug te betalen

Antwoorden:
1. Speelt geen rol
2.
3.
4.
5. Speelt een belangrijke rol